Uprawa kawy w Brazylii

Otwierasz paczkę ziaren z ulubionej palarni kawy. Aromat wypełnia przestrzeń i już na tym etapie oddziałuje na wszystkie Twoje zmysły. Mielisz kawę. Bierzesz do ust pierwszy łyk. Na chwilę zamykasz oczy…i wyobrażasz sobie miejsce, w którym uprawia się kawowce.

Obszar pomiędzy zwrotnikami Raka i Koziorożca znany jest również jako Pas Kawowy (z ang. Coffee Belt). Umiarkowane temperatury przez cały rok, regularne opady deszczu i gleba bogata w składniki odżywcze – to wszystko sprawia, że okres wegetacyjny trwa cały rok. Przyjrzyjmy się bliżej czynnikom, które sprawiają, że w Pasie Kawowym kawowce czują się najlepiej.

Temperatura

Pierwszym i nieodzownym czynnikiem jest odpowiednia temperatura. Kawowe drzewka najlepiej czują się, gdy temperatura oscyluje pomiędzy 23°C – 27.9°C. Kawowce nie lubią bezpośredniej ekspozycji na słońce. Aby zapewnić roślinom cień i uchronić je przed destrukcyjnym działaniem promieni słonecznych, uprawom kawy towarzyszą wyższe rośliny, na przykład bananowce.

Dlaczego regularne opady deszczu są ważne dla upraw kawy?

Kolejnym istotnym czynnikiem jest odpowiednie nawodnienie. Aby kawowiec wzrastał harmonijnie i dawał najlepsze plony, średnie roczne opady powinny wynosić około 150–200 cm3. Równie istotny jest czas opadów. Najlepsze rezultaty zapewniają równomierne opady deszczu przez cały rok: z 1-2 miesięcznym okresem suchym pod koniec sezonu zbiorów (okres jest uważany za „suchy”, gdy opady są poniżej połowy średniej).

Gdzie uprawia się kawowce

Gleba

Żyzna gleba, to kolejny z istotnych czynników, który wpływa na finalny smak kawy jaki odkrywasz w filiżance. Najlepsze dla uprawy kawowca są gleby wulkaniczne. Sąsiedztwo rozognionych kraterów sprawia, że tereny u spływów wulkanów obfitują w substancje odżywcze, takie jak: azot, potas, wapń, fosfor czy cynk. Co równie ważne – struktura takiej gleby pozwala na odpowiednie utrzymywanie wilgoci.

Wilgotność powietrza

Pojęcie wilgotności powietrza pojawia się na ustach osób związanych z branżą kawową, niezależnie od etapu procesu przetwarzania kawy. Na wilgotność powietrza będą zwracali uwagę zarówno farmerzy, troskliwym okiem doglądający swoich upraw, jak i osoby odpowiedzialne za obróbkę ziaren i ich transport. Poziom wilgotności powietrza na pewno zainteresuje Coffee Roastera, który śledzi proces wypalania kawy w bębnie maszyny i dla baristy, przygotowującego dla Ciebie najlepsze espresso pod słońcem. Poświęcimy temu zagadnieniu osoby artykuł na naszym blogu – stay tuned.

Dla uzyskania optymalnych rezultatów, kawowe drzewka potrzebują stale od 50% do 70% wilgotności względnej.

Ukształtowanie terenu

Kawowce sadzone są przeważnie na wysokościach pomiędzy 600 a 1800 m.n.m. Są jednak Arabiki, które lepiej sobie radzą na wyższych wysokościach. Według niektórych specjalistów, kawy z wysoko położonych plantacji ( ang.high altitude coffees) charakteryzują się bardziej złożonym i wysublimowanym smakiem. 

Zbocza wzgórz są częstym miejscem uprawy kawy. Strome nachylenie jest gwarancją odpowiedniego nasłonecznienia, a przy obfitych deszczach chroni plantacje przed podtopieniem.

 

Podsumowując – pas kawowy to teren, gdzie występują najlepsze warunki dla uprawy kawy. Chociaż rozciąga się on przez całą szerokość strefy międzyzwrotnikowej, to warunki i efekty upraw różnią się w zależności od kontynentu, a nawet krajów i ich poszczególnych regionów.