kawa owoc

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda cykl życia kawy? Poznaj historię kawowej wiśni – od ziarna do filiżanki pełnej aromatycznego naparu. Odkryj z nami kulisy powstawania kawy.

Krok pierwszy: sadzenie kawowców

Z reguły nasiona kawy trafiają do ziemi podczas pory deszczowej. Temperatura powietrza oscyluje wówczas około 24stopni Celsjusza, a wilgotna gleba i zacienione podłoże gwarantują dobre ukorzenienie roślin. Gdy rośliny osiągną wysokość około 2 metrów, rolnicy przesadzają je w docelowe miejsce. P.S Czy zastanawiałeś co kryje się za wspomnianymi we wstępie „nasionami”? Otóż to nic innego jak ziarna kawy. Nie poddane obróbce suszenia, zachowują doskonałe zdolności wegetacyjne.

Krok drugi: zbieranie owoców

Owoc kawowca swoim wyglądem przypomina wiśnię. Środek owocu wypełniony jest przez miąższ, w którym ukryte są dwa ziarna – obydwa osłonięte pergaminową łuską. Metody zbioru mogą różnić się w zależności od ukształtowania terenu. W trudno dostępnych terenach górskich przeważają manualne metody pozyskiwania ziaren. Płaskie ukształtowanie terenu sprzyja używaniu maszyn, co też tamtejsi rolnicy czynią ochoczo.

Krok trzeci: przetwarzanie ziaren kawy

Obróbka i przetwarzanie ziaren następuje zaraz po zbiorach kawowych wisien. W zależności od lokalizacji oraz
dostępnych zasobów, wyróżniamy 3 metody przetwarzania ziaren: metoda na mokro, metoda na sucho oraz honey. Rozwiniemy to zagadnienie w następnym wpisie na naszym blogu. Stay tuned.

Krok czwarty: suszenie ziaren

Po odseparowaniu ziaren od miąższu plantatorzy muszą zadbać o odpowiednie wysuszenie ziaren. Bezpieczny transport i przechowywanie jest możliwe dzięki wyeliminowaniu wilgoci. Na tym etapie rolnicy przystępują do procesu suszenia, a ich celem jest osiągnięcie 11% wilgotności ziaren. Z pomocą przychodzi…słońce lub maszyny. Tak wysuszone ziarna trafiają do magazynów, gdzie przechowywane są w jutowych lub sizalowych workach.

Krok piąty: sortowanie ziaren

Sortowanie ziaren odbywa się zgodnie z wielkością lub wagą ziaren. Sortowanie względem rozmiaru odbywa się przy pomocy sit o odpowiedniej wielkości oczek. Do sortowanie względem ciężaru przydatna jest metoda pneumatyczna, mianowicie strumienie powietrza oddzielają lekkie ziarna od ciężkich. To nie koniec weryfikacji! Podczas procesu sortowania plantatorzy usuwają również ziarna uszkodzone, wybrakowane, ale również te, o nieodpowiednim kolorze, nadmiernie sfermentowanie i nadgryzione przez owady. Po tak starannie przeprowadzonej selekcji, ziarna są gotowe do transportu.

Krok szósty: transport kawy

Do transportowania zielonych ziaren kawy najczęściej wykorzystuje się worki wykonane z juty lub sizalu. Ich główną zaletą jest fakt, że zapewniają swobodny przepływ powietrza. Równie popularnym opakowaniem transportowym jest tzw. Big Bag, który może pomieścić nawet 1000 kg surowca. Zdarza się, że ziarna kawy pakowane są w specjalne beczki lub skrzynie. Jest to szczególnie popularne rozwiązanie w przypadku transportowania unikatowych kaw.

Od dawien dawna najpopularniejszym środkiem transportu kawy jest żegluga morska. Wielkie kontenerowce są w stanie przewieźć ogromne ilości tego drogocennego surowca. Mimo postępu technologii nadal jest to czasochłonna podróż. Niejednokrotnie potrzeba kilku tygodni, aby ziarna kawy trafiły do europejskich portów. Jednym z ostatnich etapów podróży kawy jest transport do palarni. Tutaj ziarna kawy spotykają nie tylko podekscytowanego Coffee Roastera, który nie może się doczekać wypalenia kolejnej próbki kawy, ale również Was: smakoszy, degustatorów, fanów, amatorów, wielbicieli i kawoholików tych wyjątkowych ziaren.