Badania przeprowadzone przez naukowców z Greenwich University dowiodły, że zastrzyk kofeiny pomaga pszczołom lepiej zapamiętywać zapach kwiatów i pozytywnie wpływa na proces uczenia.
Pszczela prokrastynacja
Jak to w życiu bywa, tak i pracowitym pszczołom zdarza się czasami zboczyć na manowce. Bywają wśród zastępów tych niezwykle pracowitych stworzeń Pszczoły Prokrastynatorki i Pszczoły Marzycielki, które w chwili zapomnienia udają się z nieplanowaną wizytą w stronę dzikich kwiatów i lasów. Wabione atrakcyjnością kwiatów zanurzają się w kwiatowym kielichu. Podczas zbierania dla siebie energetycznego pożywienia: drobnego pyłku oraz nektaru ukrytego wewnątrz kwiatów, przenoszą pyłek na swoim ciele z kwiatu na kwiat. Wyświadczają przy tym niemałą przysługę całemu światu.
Wyniki badań naukowców z Greenwich University
Badania naukowców dowodzą, że zastrzyk kofeiny pomaga pszczołom efektywniej wykonać pracę i skoncentrować się na zadaniu. Zespół badaczy Natural Resources Institute z Greenwich University (Wielka Brytania) w trakcie przeprowadzanego eksperymenty podzielił pszczoły na trzy grupy. Pierwsza z nich dostała wodę z dodatkiem cukru, kofeiny i truskawkowego aromatu. Druga skosztowała wodę z cukrem i zapach, a trzecia tylko wodę z cukrem. Każda grupa po wypuszczeniu z ula trafiła na arenę laboratoryjną wypełnioną sztucznymi kwiatami. Niektóre z nich wydzielały znany pszczołom truskawkowy zapach, a pozostałe – zupełnie inny, kwiatowy zapach „rozpraszacza”.
Jak kofeina wpływa na pszczoły?
Pszczoły, które były wystawione na działanie kofeiny, wykazywały wyraźną preferencję dla sztucznych kwiatów wydzielających truskawkową woń. Niemal 70% z nich od razu odwiedzało docelowe kwiaty. Z każdą kolejną wizytą w kwiatach tempo tych pszczół rosło. Pszczoły wystawione na ekspozycję kofeiny były szybsze!
Kofeina sprawiła, że pszczoły przystąpiły do wykonania zadania zaraz po opuszczeniu gniazda. Odnotowano również pozytywny wpływ na zdolności motoryczne pszczół. Co warto podkreślić – w tym badaniu kofeina była podawana w gnieździe, a nie rozdawana jako „nagroda”. (O innym eksperymencie z udziałem pszczół i kofeiny pisaliśmy TU) Ten ciekawy eksperyment dowodzi, że kofeina może pomagać pszczołom w nauce, które rośliny mają zapylać.
Dodaj komentarz