Ekspres kolbowy
Tygielek / Gotowanie
Kawiarka / Moka

Aeropress
Drip
Parzenie tradycyjne
Syphon

French-press
Ekspres przelewowy
Zalecane mielenie:  Drobne Średnie Grube

 

Jak kawa ma być zmielona?

To jedno z pytań które zadajemy naszym klientom, gdy zdecydowali się już na konkretne ziarno. Dbamy o zachowanie wysokiej jakości naszych wyrobów nie tylko na etapie produkcji. Dążymy do tego, aby każdy w zaciszu swego domu lub w pracy mógł jak najefektywniej wykorzystać wybraną kawę. Aby osiągnąć pożądany efekt i pełnię zadowolenia, ważne jest odpowiednie zmielenie. Wtedy mamy pewność, że podczas parzenia wyciągniemy z kawy jej najsubtelniejsze smaki i aromaty, nie przykrywając ich niepożądaną cierpkością. Za smak naparu nie odpowiada tylko jakość ziarna. Istotne jest to, jak się z nim obchodzimy i ile uwagi mu poświęcamy również po wypaleniu. Metod parzenia kawy jest sporo – są mniej lub bardziej wymagające naszej uwagi i doświadczenia. Zawsze jednak warto zadbać o to, aby ziarna były odpowiednio zmielone. Połowa sukcesu, jeśli tak jest.

 

1. Parzenie tradycyjne, czyli jakie?

Długo zastanawialiśmy się, jak właściwie określić najpopularniejszy sposób parzenia w naszym kraju. Kawa sypana, zalewana? Po turecku? Zdecydowaliśmy się na określenie go mianem „tradycyjnego” nie bez powodu. Śmiemy twierdzić, że jest to najpowszechniejszy sposób parzenia w Polsce. Każdy z nas wypił w swoim życiu przynajmniej jedną filiżankę tak przyrządzonej kawy.

 
Jak zmielić kawę?

Średnio. Naprawdę. Najczęściej popełnianym błędem jest mielenie zbyt drobne. Skutkuje to wydobywaniem z kawy nadmiernej goryczy, która nie pozwala na przebicie się subtelniejszym, kwiatowym czy owocowym nutom. Nie popadajmy jednak w przesadę – zbyt grubo zmielona kawa nie odda nam swej mocy, wszystkie smaki zatrzymają się w środku. Dla osób korzystających z innych metod mała podpowiedź: zmielenie do parzenia tradycyjnego oscyluje pomiędzy grubością do kawiarki a ekspresu przelewowego. Na szczęście ta metoda nie jest aż tak wymagająca jak np. kawiarka, która może zwyczajnie nie zadziałać. Próbujcie, znajdźcie swój złoty środek.
 

 

2. Gotowanie - tygielek, dżezwa, ibrik...

Popularna metoda zaparzania na Bałkanach, w krajach arabskich i afrykańskich. Kawę gotuje się na palniku (lub na rozgrzanym piasku), pozwalając jej zawrzeć trzy razy. Tak przygotowaną kawę pije się w małych filiżankach wznosząc toasty. W zależności od tradycji podczas ceremonii podaje się słodkie lub słone przekąski.

 

Jak zmielić kawę?

Bardzo drobno. Puryści zalecają ubicie ziaren w moździerzu. My moździerza nie mamy. Do gotowania mielimy kawę ustawiając młynek na możliwie miałki program.

 

 

3. Kawiarka / ekspres ciśnieniowy

Jedna z najpopularniejszych metod parzenia, mająca coraz więcej zwolenników. Kawiarka jest uproszczoną wersją ekspresu ciśnieniowego, mimo to napar w niej przygotowany jest równie esencjonalny co klasyczne espresso.

 

Jak zmielić kawę?

Do kawiarek mielimy ziarna tak jak do domowych ekspresów ciśnieniowych lub automatycznych. Drobno, ale nieco grubiej niż do gotowania. Wytwarzane ciśnienie jest dość niskie, zbyt miałka kawa mogłaby zatkać sito i zatrzymać perkolację.

 

 

4. French press - francuska prasa, dzbanek tłoczkowy...

Wyjątkowa metoda, pozwalająca na wydobycie naturalnego smaku kawy. Znakomita dla zabieganych, jak i na powolne poranki czy popołudnia. W zależności od posiadanego dzbanka możemy przygotować jedną porcję jak i cały litr kawy osiągając identyczne rezultaty. Polecamy amatorom kaw o intensywnych owocowych i kwiatowych aromatach - stosując się do tej metody, możemy wydobyć z kawy jej najsubtelniejsze smaki.

 

Jak zmielić kawę?

Grubo. Podobnie jak do ekspresu przelewowego, nawet odrobinę grubiej - w zależności od preferencji. Kawa parzy się kilka minut po czym oddzielamy ją od naparu za pomocą sitka zamocowanego na tłoczku.