Czy można sobie wyobrazić ulubione espresso bez charakterystycznej pianki? Bez tego pięknego, jasnobrązowego kożuszka, skrywającego całe bogactwo smaku i aromatu kawy?

crema

Idealne espresso ma dość grubą, stabilną piankę, zwaną crema, o wzorze naśladującym tygrysie cętki. Jednak nie zawsze taką piankę udaje się osiągnąć. Czasem crema jest czarno-brązowa z białą kropką lub czarnym otworkiem w środku. Zdarza się to wówczas, gdy ekstrakcja kawy była zbyt mocna; takie espresso niezbyt dobrze smakuje, jest ostre i gorzkie. Crema w jaśniejszym kolorze dowodzi, że ekstrakcja była zbyt słaba i że smak espresso będzie nikły. Natomiast jeśli ziarno nie jest dość świeże, crema może w ogóle się nie wytworzyć.

A jak powstaje ten charakterystyczny kożuszek?

Ogólnie rzecz biorąc, crema powstaje wskutek mieszania się olejków zawartych w kawie z wodą i powietrzem podczas ekstrakcji.  Wysokie ciśnienie uwalnia z ziaren bąbelki gazu i… pianka gotowa. Taka idealna pianka powinna mieć grubość 5 mm, a podczas picia kawy powinna pokrywać wnętrze filiżanki jak syrop.

O jakości espresso świadczy nie tylko wygląd cremy, lecz także jej trwałość. Aby tę trwałość sprawdzić, wystarczy nasypać na wierzch trochę cukru. Powinien on utrzymać się na powierzchni dość długo, aż zacznie opadać na dno filiżanki.

Sprawdźmy więc, jak dobrą cremę otrzymamy dzisiaj.

crema

Wygląda całkiem, całkiem…

Smacznego 🙂