Przypadający pierwszego lipca Światowy Dzień Psa to świetna okazja żeby zadać sobie ważne pytanie: czy Twój pies może pić kawę?

kawa i pies w namiocie nad jeziorem

Preferencje smakowe Twojego pupila

Psy w swej ciekawskiej naturze, nierzadko próbują wszystkich smakołyków dostępnych w zasięgu grzbietu ich nosa. Są psy, które uwielbiają chrupać ogórki i takie, które zrywają maliny prosto z krzaka. Zdarzają się i takie, które są smakoszami kawy. Co ciekawe – jeśli Twój próbował jako szczenię różnych pokarmów (tj. karma sucha, karma mokra, przysmaki) tym chętniej ośmieli uszczknąć z Twojej filiżanki łyk albo kilka. Gorzki smak może być dla psa wyraźną zachętą. Czy to oznacza, że Twój pies może pić kawę? Zdecydowanie nie!

Czy kawa zaszkodzi Twojemu psu?

Jesteś koneserem kawy i nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki pełnej aromatycznej kawy ? Rozumiemy! O ile kofeina zawarta w kawie ma Ciebie zbawienne działanie: pobudza Cię do działania i ma całkiem dobry wpływ na Twój organizm, tak dla Twojego psa może być wyjątkowo szkodliwa. Wystarczy 150 mg kofeiny na kilogram masy ciała, żeby bardzo zaszkodzić Twojemu pupilowi.

Im mniejszy pies, tym większe jest ryzyko, że kawowy napar mu zaszkodzi. Nie znaczy to jednak, że przedstawicielom ras większych możesz dawać kawę bez obaw. Bezpieczna dawka kofeiny dla psa nie istnieje. Kawa zawsze wpłynie na jego organizm niekorzystnie.

Objawy zatrucia kofeiną u Twojego psa

Jeśli Twój pies postanowi skosztować kawy, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Objawy zatrucia u Twojego psa można zaobserwować w ciągu 30 do 60 minut po spożyciu. Należy monitorować swojego psa pod kątem wielu objawów, wśród których eksperci wymieniają między innymi: podniecenie, niepokój, wymioty, dyszenie, drżenie, etc.

Ulubioną kawę zostaw dla siebie. Psu zapewnij dostęp do świeżej wody. Będzie Ci wdzięczny.