Peaberry to naturalna odmiana ziaren kawy, gdzie ziarno jest uformowane jako pojedyncze. Zamiast dwóch płasko do siebie przylegających nasion, w wisience kawowej mamy tylko jedno, okrągłe ziarno.

Panuje przekonanie, że ziarna peaberry, inaczej zwane perłowymi, mają znacznie wyższą jakość niż pozostałe ziarna z tego samego zbioru. Czy tak rzeczywiście jest, czy to tylko nasze wyobrażenie podpowiada, że te rzadko występujące nasionka muszą posiadać wyjątkowe walory organoleptyczne? Jak to zwykle bywa, zdania na ten temat są podzielone. Jedno jest pewne: kawa którą przyrządzisz z ziaren peaberry smakuje inaczej niż ze zwykłych ziaren.

Ziarno perłowe jest dość małe, okrągłe, z cieniutkim pęknięciem w środku. Wszystkie komponenty, normalnie rozłożone na dwa „bliźniacze” ziarenka, w tym w przypadku są skumulowane tylko w tym jednym. Peaberry jest gładsze i bardziej zwarte, a kawa z takich ziaren jest słodsza, pełniejsza i bardziej wyrazista w smaku. Ponadto typowe ziarno perłowe ma nieco lżejszą cielistość, wyraźniejszą kwaskowość i posiada bardziej złożony profil aromatyczny niż nasionko normalnie ukształtowane. Walorem tych niezwykłych nasion jest również fakt, że można je bardziej równomiernie wypalić.

Te dość rzadko występujące pojedyncze ziarenka perłowe są skrzętnie wyławiane spośród przeważającej ilości zwykłych nasion i zawsze cieszą się dużym popytem wśród koneserów.

Jedne z najpopularniejszych ziaren peaberry pochodzą z Tanzanii. Jeżeli chcielibyście jej spróbować, zapraszamy na stronę produktu w naszym sklepie.

* Peaberry to nazwa angielska. Innym równie popularnym określeniem jest hiszpańska nazwa „caracol”. W polskiej terminologii ziarna te nazywane są perłowymi lub groszkowymi.