Zastanawialiście się może kiedyś w jakim stopniu woda wpływa na smak kawy? I czy to rzeczywiście ważne, jakiej wody używamy do jej zaparzenia? Filiżanka naszego ulubionego napoju to w 98% … woda, więc smak i aromat kawy zależy w pewnej mierze również od jakości samej wody.
Woda w naszych kranach to tzw. woda twarda lub miękka. Woda twarda to taka, która zawiera o wiele więcej minerałów niż woda zwykła. Chodzi tu głównie o związki wapnia i magnezu. Natomiast woda miękka tych minerałów ma znacznie mniej.
Minerały, wiadomo, raczej smaku nie mają, a mimo to ich obecność w wodzie wpływa na smak naszej kawy. Kawa zaparzona wodą twardą może mieć smak gorzkawy, bowiem minerały redukują naturalny smak kawy. Taka woda świetnie nadaje się do przyrządzenia tzw. kawy zalewanej.
Z wodą miękką sprawa jest o wiele prostsza, ponieważ nie ma ona większego wpływu na smak ani na aromat. Natomiast właśnie taka woda jest idealna do zaparzenia espresso.
Temperatura wody użytej do zaparzenia to następna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę. Wiadomo, woda niedostatecznie gorąca nie wydobędzie smaku kawy w pełni, ani jej nie zaparzy. Natomiast wrzątek też nie jest wskazany. Optymalna temperatura to ta bliska temperatury wrzenia.
A czy zdarzyło się Wam, że do filiżanki espresso otrzymaliście też szklaneczkę wody? Czy to dla poprawienia poziomu nawodnienia organizmu? Można też sądzić, że taki mocny napój wymaga popicia wodą… Powód jest nieco inny. Wodę pijemy najpierw, czyli przed kawą; ma to na celu przede wszystkim „przepłukanie” ust ze wszystkich innych smaków. Dopiero wówczas bowiem możemy odkryć całą gamę smaczków skrytych w maleńkiej filiżance espresso i w pełni się nią delektować 😉
Dodaj komentarz